Заходи щодо вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (14 грудня)
14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, також відомий як День ліквідатора.
Майже мільйон людей рятували Україну і світ від ядерної катастрофи на ЧАЕС, близько 60 тисяч з них – загинули. Вибух на Чорнобильській атомній станції 26 квітня 1986 року призвів до масштабних трагічних наслідків. Після викиду в атмосферу радіоактивних речовин, було заражено майже 200 тисяч квадратних метрів землі, 70% з яких припадали на територію України, Білорусі та Росії.
Найбільше від забруднення постраждали Київська та Житомирська області в Україні, Гомельська область в Білорусі і Брянська область в РФ. Гігантська радіоактивна хмара докотилася до Швеції, Фінляндії та Норвегії. Викид радіоактивних речовин після аварії на ЧАЕС становив до 50 мільйонів Кюрі, що в сотні разів перевищує показники радіації після атомного бомбардування японського міста Хіросіма в 1945 році.
30 листопада 1986 року роботу ліквідаторів була закінчена. 14 грудня того ж року було офіційно заявлено про те, що "комплекс захисних споруд четвертого енергоблоку ЧАЕС прийнято в експлуатацію". І тільки в 2006 році президент України Віктор Ющенко вибрав цю дату як Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Перегляньте унікальні відео ліквідації аварії на ЧАЕС за посиланням: https://www.obozrevatel.com/ukr/society/den-likvidatora-v-ukraini-v-merezhi-splivli-unikalni-video-likvidatsii-avarii-na-chaes.htm
Сьогодні ми вшановуємо тих, хто проектував і будував «Укриття», виконував роботи з дезактивації, готував і здійснював післяаварійний пуск блоків ЧАЕС. Усі ці люди - а їх, за найскромнішими підрахунками, було не менш 90 000 чоловік, внесли свій величезний внесок у справу ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Минає рік за роком після найстрашнішої в світовій історії техногенної катастрофи, а в серцях людей досі звучить відлуння тих трагічних подій. Ми не маємо права забувати про самопожертву героїв, які пройшли через усі кола ядерного пекла задля збереження життя і здоров’я прийдешніх поколінь. Будьмо ж гідними їх, згадаймо поіменно загиблих, шануймо усіх, хто сьогодні поряд з нами. Наш спільний обов’язок - оточити їх належною турботою та увагою.
Переконані, що наші серця ніколи не збідніють на вдячність та чуйність, а гуманізм і доброчинність стануть підґрунтям для якісних змін у ставленні до рятівників сучасної цивілізації.
"Ми висловлюємо велику пошану ліквідаторам Чорнобильської катастрофи. Низько схиляємо голови перед тими, хто усвідомлено й жертовно віддав своє життя, виконавши найвищий обов'язок перед рідною землею і перед рідним народом – зупинив ескалацію катастрофи, унеможливив її переростання у глобальний винищувальний смерч для всієї України, інших народів сусідніх і не сусідніх держав. Їхній подвиг є яскравим свідченням того, що лише ми самі, спроможні відвести біду від нашого дому, від кожного мешканця нашої землі і наших нащадків. Низький уклін пам'яті тих, хто не дожив до цього дня. Обов’язок кожного з нас – пам’ятати про це й підтримувати тих, до кого у сім’ю прийшла чорнобильська біда"
В Озернянській школі, з дотриманням карантинних обмежень, були проведені тематичні інформаційно-просвітницькі, виховні заходи, уроки пам'яті щодо вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
- організована Експозиція «Чорнобильська катастрофа: ВЧОРА,СЬОГОДНІ,ЗАВТРА» в шкільній бібліотеці;
- вчителями історії організовано перегляд документальних відеоматеріалів про Чорнобильську катастрофу;
- ЗДВР, дистанційно на платформі Classroom, для учнів 9-11 класів опублікувала інформацію про аварію на Чорнобильській АЕС та її наслідки, посилання на унікальні фото та відео ліквідації аварії на ЧАЕС: https://www.obozrevatel.com/ukr/society/den-likvidatora-v-ukraini-v-merezhi-splivli-unikalni-video-likvidatsii-avarii-na-chaes.htm та відео "Пам'ятаємо...Чоробильська катастрофа"
- з нагоди вшанування ліквідаторів Чорнобильської АЕС, відбувся урок пам’яті «Чорнобиль...Подвиг...Пам'ять...Істина...» в 9-В кл; Класним керівником підготовлено відео та електронну презентацію з інформацією про подвиг ліквідаторів на Чорнобильської АЕС. Також учні підготували інформацію про деяких героїв ліквідаторів, створили стіннівку «Герої ліквідатори Чорнобильскої катастрофи» та вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.
- з нагоди вшанування героїв ліквідаторів на Чорнобильської АЕС, в 8-А кл. класний керівник провела виховну годину "Чорнобиль не має минулого". Для уроку, вчителем була підготовлена електронна презентація з цікавими фактами про цю жахливу подію в історії людства та про її наслідки. Вчитель розказала учням, що ця катастрофа не оминула і наше село та підготувала інформацію про героїв нашого села які брали участь у ліквідації наслідків катастрофи.