ПАМ'ЯТКА "ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ"
ПАМ'ЯТКА
"ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ"
Під хімічною аварією розуміється порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., що призводять до викиду або протоки аварійно-хімічно небезпечних речовин (АХОВ) в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку масового ураження людей та тварин.
ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ
· який хімічно небезпечний об'єкт розташований у районі Вашого перебування
· які небезпечні хімічні речовини він використовує
· які засоби захисту найефективніші
· який вид хімічної зброї був застосований (при можливості)
При викинені надзвичайної ситуації хімічного характеру можуть діяти кілька факторів, що вражають (пожежі, вибухи, хімічне зараження місцевості та повітря та ін.). Найбільш ймовірні отруєння хлором, аміаком та виробничими сполуками.
Ознаки отруєння хлором
Спостерігається різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.
Ознаки отруєння аміаком
Почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри. У певних умовах за отруєння можливий смертельний результат.
ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ'ЯТАТИ
При небезпеці отруєння АОХВ необхідно:
• швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру) отруєння;
• у разі ураження аміаком сховатися на нижніх поверхах захищеної споруди;
• у разі ураження хлором піднятися на верхні поверхи будівель;
• вийшовши із зони ураження в чисте приміщення герметизуйте його;
• використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності - ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
За небезпеки отруєння на вулиці необхідно швидко вийти з району зараження, використовувати змочені водою матеріали, а при можливості - сховатися в захисних спорудах.
Якщо Ви знаходитесь вдома, потрібно щільно закрити вікна і двері, вимкнути нагрівальні прилади, газ. Шматками матерії, змоченим содовим розчином, провести герметизацію вікон та дверей, відійти та чекати повідомлень про подальші дії.
ЦЕ ПОТРІБНО ВМІТИ
Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором
Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно.
Транспортувати постраждалого можна лише у лежачому положенні. У разі необхідності - зробити штучне дихання способом «рот в рот».
Основним засобом боротьби з хлором є вода.
Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком
Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря.
Транспортувати потерпілого необхідно у лежачому положенні. Забезпечити тепло та спокій, дати зволожений кисень.